Jak se měří okapový žlab?
Jak vybrat šířku okapu

Odvodňovaná plocha střechy Rozvinutá šířka žlabu Odpovídající průměr žlabu
do 50 m² 250 mm 100 mm
do 75 m² 280 mm 125 mm
do 100 m² 333 mm 150 mm
do 150 m² 400 mm 200 mm

Žlaby se vzájemně spojují pomocí důmyslných spojek vybavených těsněním. Osaďte ji tak, aby v místě spojení žlabu byla mezi oběma částmi dilatační mezera 2-3 mm. Poté zacvakněte bajonetový uzávěr a zabezpečte spojku proti uvolnění pojistným jazýčkem.Pokud je potřeba žlaby krátit, použijte kotouč na řezání tenkého plechu, pilku na železo nebo nůžky na plech. V žádném případě na krácení lakovaných materiálů nepoužívejte flexu! Při řezu totiž vznikají vysoké teploty, které spálí protikorozní ochranu plechu. Řez je pak zakalený a roztřepený a dochází brzy ke korozi.

Jak spojit pozinkované okapy : Pozinkované žlaby se spojí přiložením-doražením k sobě. Může mezi nimi zůstat mezera max. 3mm, která umožní částečnou dilataci spoje. Následně se přiložené žlaby zajistí spojkou.

Jak se měří šířka okapu

Průměr žlabu se měří od zadní stěny okapu k přední návalce, přičemž samotná návalka se nezapočítává. Na obrázku vidíte návalku vpravo – jedná se o okrasné ukončení žlabu, které zároveň slouží ke zpevnění žlabu a k uchycení do háků.

Jak široký okapový chodník : Okapové chodníky

Jedná se o zhruba 50 cm široký pás kolem domu, kde je prostor mezi obrubníkem a samotným domem vyplněn až 30 cm vysokou vrstvou různě velkých oblázků – kačírku. Ty jsou uloženy ve sklonu od domu. Pod tuto vrstvu se umísťuje jednoduchý, ale účinný odvodňovací systém z PVC trubek s patřičným spádem.

Využijte kvalitní a odolné vodotěsné nátěry na okapy určené k aplikaci štětcem nebo ve spreji. Flexibilní těsnící nátěr lze aplikovat na netěsnící a děravé okapy, potrubí, střechy, oplechování, PVC, beton nebo zdivo. Nátěry a nástřiky na opravy okapů se pro lepší výsledek mohou kombinovat s formovatelnými nosnými pásy.

Na každý samostatný díl svodové roury je vhodné instalovat 2 objímky (maximální vzdálenost mezi objímkami je 2 m). K mezikusu svodové roury připojíme 2 kolena a zajistíme napojení na žlabový kotlík.

Jak daleko okap od střechy

Základním pravidlem je, že střecha musí přesahovat do třetiny průměru okapu. Výškový rozdíl mezi prodloužením střechy a návalkou (okrasným ukončením) okapu pak musí být nula až dva centimetry. To změříme pomocí přiložení latě, která bude představovat prodloužení střechy.Malé díry v okapu

Ty se dnes dají opravit velice jednoduše pomocí moderní vymoženosti v podobě těsnící gumy se sponou. Další možností je záplata na okapy, bitumenová páska nebo nátěr gumoasfaltem – ten je však pouze dočasný.na očištěný pozinkovaný plech je vhodná velmi kvalitní jednovrstvá barva s 2810 hostagrund na pozink, která vykazuje dobrou přilnavost i k novému, nezoxidovanému pozinku a dobře odolává povětrnostním vlivům.

Spád plastového okapu by měl být minimálně 2 mm na metr. Spád kovového okapu by měl být minimálně 5 mm na metr.

Jak ohnout háky na okap : K ohýbání můžete použít speciální ohýbačku háků, nebo lze ohyb provést ve svěráku přes trubku o průměru minimálně 20 mm – to proto, aby ohyb byl plynulý a nepoškodila se ochranná barevná vrstva háku.

Jak široký chodník kolem domu : Standardní šířka chodníku kolem domu je obvykle 90 až 120 centimetrů. Nicméně, pokud máte prostor, můžete zvážit rozšíření na 150 cm a více. Pro zajištění dostupnosti pro všechny osoby by měl být chodník kolem domu bezbariérový. To zahrnuje mírné sklony a absenci překážek na cestě.

Na co je okapový chodník

Okapový chodník slouží k tomu, aby odvedl veškerou vodu od budovy a zabránil tedy efektivně tomu, aby na nemovitost působila vlhkost, která může být příčinou řady problémů.

háky pro hliníkové okapy 120–385 Kč háky pro plastové okapy 55–170 Kč háky pro pozinkované okapy 70–135 Kč objímka svodu pro plastové okapy 50–125 KčAbyste tomu zabránili, zvolte Pattex bitumenový střešní tmel – prémiový klempířský tmel, který udrží vaši střechu i okapy ve skvělém stavu. Tady je stručný návod na to, jak jej použít: Spáry musí být čisté, suché a zbavené prachu a mastnoty. Odřízněte vršek kartuše nad závitem a našroubujte trysku na kartuši.

Jak zkratit okapovy svod : Zkracování žlabů a svodů se provádí výhradně pomocí pilky na železo nebo nůžek (nikdy nepoužívat úhlovou brusku) Pro napojení žlabového kotlíku se vždy používá oválný otvor (kulatý pouze pro hrdlo)