Kde se vyskytuje fenylalanin?
Zdroje. Ve stravě je nejvíce fenylalaninu obsaženo v čokoládě. Také se vyskytuje v sýrech, žvýkačkách, semenech, ořeších, mase, rybách, mléce a vejcích. Nejhodnotnější jsou kvasnice, izolovaný sojový protein, tofu a parmezán.Aminokyseliny jsou všude tam, kde jsou bílkoviny. Největší přísun těchto látek je nezbytný na těch místech našeho těla, kde dochází k největší potřebě a obnově bílkovin – v játrech, svalech, kůži , atd.V případě fenylketonurie jde o velmi přísnou kombinaci diet bezlepkové, bezlaktózové a nízkobílkovinné. Omezení bílkovin, spolu s medicínskou podporou (dodávání vhodných aminokyselinových směsí a dalších látek a vitaminů) je jedinou možností, jak zamezit poškození organizmu.

Co je Phe u potravin : Fenylalanin je esenciální aminokyselinou, kterou si naše tělo nedokáže samo vyrobit. Avšak je součástí bílkovinných produktů, proto jej můžeme lehce získat z potravy. Vyskytuje se například v čokoládě, rybách, mléčných výrobcích, sýrech, kvasnicích, oříšcích, ale i v zelených potravinách, třeba v mladém ječmeni.

Kde se syntetizují bílkoviny

Bílkoviny, které mají zůstat v buňce, vznikají na volných ribosomech, zatímco na ribosomech endoplazmatického retikula se syntetizují proteiny, které pak buňka transportuje do extracelulárního prostoru.

Co je AmK : Aminokyselina (často zkráceně jako AK nebo AmK) je v chemii obecně jakákoliv molekula obsahující karboxylovou (-COOH) a aminovou (-NH2) funkční skupinu. V biochemii se většinou tímto termínem rozumějí pouze alfa-aminokyseliny, tj. takové, ve kterých jsou obě skupiny navázány na stejném uhlíkovém atomu.

Kde se lysin přirozeně vyskytuje Lysin najdeme zejména v hovězím, jehněčím a vepřovém mase, rovněž také v kuřecím a krůtím mase, sójových bobech, krevetách, dýňových semínkách, bílých fazolích či vajíčkách.

V čem je obsažen methionin V potravinách nalezneme tuto aminokyselinu v quinee, sýru ricotta, hovězím mase, tofu či v tuňákovi. Výbornou volbou je také použití výživových doplňků, vybírat můžete methionin komplex obsahující i další látky nebo methionin samostatně.

Jak zjistit Fenylketonurii

Podezření na fenylketonurii je zpravidla odhaleno ještě v porodnici, kdy jsou novorozenci podrobeni screeningu z kapky krve odebírané z paty. Tento test má odhalit hladinu fenylalaninu, respektive jeho poměru vůči tyrozinu.Fenylketonurie (PKU) je dědičná choroba u člověka, při které lidské tělo není schopno odbourávat aminokyselinu fenylalanin, která je součástí bílkovin v potravě. Choroba se projevuje v raném věku dítěte a není-li léčena, vede k mentální retardaci. PKU se dědí jako recesivní znak.Dávkování fenylalaninu

Fenylalaninu potřebuje náš organismus dostatečné množství, jelikož jeho průměrná denní spotřeba činí cca 0,5 až 2 gramy. Doporučené denní dávkování se proto pohybuje v rozmezí 1 – 2 gramů denně.

– Tyrosin je základním stavebním kamenem hormonů štítné žlázy – trijodtyroninu a tyroxinu. Štítná žláza, přesněji řečeno její hormony, zásadně ovlivňují úroveň bazálního metabolismu, což je rozhodující pro celkovou energetickou bilanci. A již tu máme první významné použití tyrosinu.

Kde sehnat bílkoviny : Mohly by vás zajímat tyto produkty:

 • Kuřecí maso. Kuřecí prsa jsou zlatým grálem každého fitnessáka.
 • Hovězí maso. Hovězí maso je skvělým zdrojem bílkovin, které se podle druhu liší obsahem tuku a celkové energie.
 • Vepřové maso.
 • Mandle.
 • Čočka.
 • Tuňák.
 • Dýňová semínka.
 • Tofu.

Kde je dokončeno štěpení bílkovin : Tenké střevo je 3 – 5 metrů dlouhá trubice, ve které je dokončeno štěpení živin – tuků, sacharidů a bílkovin, pomocí střevních šťáv, které obsahují velké množství trávicích enzymů. Většina enzymů se do tenkého střeva dostává ze slinivky břišní, část je tvořena přímo ve střevě.

Kolik je Neesenciálních aminokyselin

Tělesné bílkoviny se skládají z 20 různých aminokyselin, z toho 9 je esenciálních (přičemž histidin někteří odborníci řadí mezi částečně esenciální) a 11 neesenciálních aminokyselin – alanin, arginin, asparagin, kyselina asparagová, cystein, glutamin, kyselina glutamová, glycin, prolin, serin a tyrosin.

„Aminokyseliny se v potravinách nacházejí jako stavební jednotky bílkovin, peptidů i jako volné látky a jsou nezbytné pro růst svalové hmoty a urychlují regeneraci svalů. Zvýšenou potřebu proteinů mají také těhotné a kojící ženy.Mezi zdroje, které mají největší obsah lysinu na 100 gramů, se řadí:

 • hovězí a jehněčí maso – 3,582 mg.
 • parmezán – 3,306 mg.
 • krůtí a kuřecí maso – 3,110 mg.
 • vepřové maso – 2,757 mg.
 • pražené sójové boby – 2,634 mg.
 • tuňák – 2,590 mg.
 • krevety – 2,172 mg.
 • dýňová semínka – 1,386 mg.

Na co je dobrý lysin : Lysin (také L-lysin nebo lysine) je důležitá esenciální aminokyselina, která funguje jako stavební prvek všech bílkovin v organismu. Obnovuje tkáně cév, významně se podílí na vstřebávání vápníku a urychluje hojení kostí a svalů po operaci nebo úrazech.